Değer Akışı Haritasi ( VSM )

Değer Akışı” sizin sözlüğünüzde yeni bir terim olabilir. Değer akışı, her ürün için esas olan ana akışlar boyunca bir ürünü meydana getirmek için ihtiyaç duyulan, katma değer yaratan ve yaratmayan faaliyetlerin bütünüdür.

Her ürün için geçerli olan ana akışlar şunlardır;

  • Kavramdan kuruluma tasarım akışı (ürün geliştirme süreci).
  • Hammaddeden müşteriye üretim akışı,

Müşteri talebinden hammaddeye doğru üretim akışını ele alır.

Gelecek durumun tasarlanabileceği ve doğru bir uygulamanın başlayacağı fabrika içindeki “kapıdan-kapıya” üretim akışını ele alır. Bu akış fabrika müşterisine teslimatı ve yan sanayi parçalarının ve malzemelerinin teminini de içerir.

Müşteri talebinden hammaddeye doğru üretim akışını ele alır. Yalın uygulama tecrübeniz ve kendinize güveniniz arttıkça, çalışmalarınızı fabrika seviyesinden son kullanıcıya kadar olan daha üst seviyedeki değer akışı üzerinde yaygınlaştırabilirsiniz.

Değer akışı haritalama, ürünün geçtiği değer akışı boyunca oluşan malzeme ve bilgi akışını görmenize ve anlamanıza yardımcı olan bir “kağıt kalem” tekniğidir. Değer akışı haritalama ile anlatılmak istenen çok basit bir şeydir; müşteriden tedarikçiye ürünün üretim yolunu izle, malzeme ve bilgi akışında yer alan her prosesi dikkatli bir şekilde sembollerle çiz. Daha sonra, bir dizi kritik anahtar soru sorarak akışın nasıl akması gerektiğini gösteren “gelecek durum” haritasını çizdir.